Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Home & More Sp. z o.o.

Nowe Skalmierzyce

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Program „Moje Ciepło” – nowy program termomodernizacyjny na dofinansowanie pomp ciepła

Autor: Home & More Sp. z o.o., publikacja: 2023-04-24

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło w ostatnim czasie nowy program termomodernizacyjny pod nazwą „Moje Ciepło”. Jest to inicjatywa skierowana do właścicieli nieruchomości, którzy chcą podnieść ich efektywność energetyczną i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Program przewiduje dofinansowanie nawet do 90% kosztów inwestycji.

Symbole obrazujące temat dofinansowania – Pompy ciepła

O programie „Moje Ciepło”

Program „Moje Ciepło” skierowany jest dla nowo powstałych budynków. Z dofinansowania mogą skorzystać osoby, które zainstalowały u siebie powietrzną, gruntową lub wodną pompę ciepła w nowym budynku jednorodzinnym. Program prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na stronie Funduszu można zapoznać się ze szczegółami projektu lub w przypadku większych wątpliwości zadzwonić na infolinię.

Nabór wniosków trwa do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania środków przeznaczonych na program. Przy złożeniu wniosku trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ w zależności od województwa czeka się na dotację od miesiąca nawet do trzech miesięcy. Mimo wszystko warto, ponieważ kwota dofinansowania może sięgnąć od 7 do 21 tysięcy złotych. Wnioski są sprawdzane bardzo skrupulatnie, więc warto poświęcić więcej czasu i złożyć wniosek prawidłowo.

Polecamy: Moje Ciepło – gdzie i jak złożyć wniosek w 2023 roku?

„Moje Ciepło” – najważniejsze informacje

Dla osób, które rozpoczęły budowę w 2022 roku, jednym z ważniejszych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, jest współczynnik Ep, który powinien zostać uwzględniony w projekcie budowlanym. W przypadku budynków oddawanych do użytku w pierwszym roku funkcjonowania programu, czyli w 2022 roku, wymagany próg Ep wynosi maksymalnie 63 kWh/(m² × rok). Natomiast w kolejnym roku, czyli w 2023 roku, wymóg Ep wynosi maksymalnie 55 kWh/(m² × rok). Podczas składania wniosku o dofinansowanie często spotykamy się z wartościami Ep wynoszącymi nawet 90 kWh, w takim przypadku należy poprosić projektanta o wykonanie nowej charakterystyki budynku lub zlecić przeprowadzenie audytu energetycznego przez profesjonalną firmę.

Podczas budowy domu zdarzają się zmiany projektowe na etapie budowy. Warto jednak pamiętać, że z programu „Moje Ciepło” nie będą mogły skorzystać osoby, które zdecydują się na dodatkowe źródło ciepła oparte na paliwie stałym. Jedynym dopuszczalnym źródłem ciepła w postaci kominka jest ten, który będzie służył wyłącznie celom rekreacyjnym. Często pojawia się pytanie, czy można mieć kominek w domu i czym dokładnie jest kominek rekreacyjny. Aby na nie odpowiedzieć, należy zajrzeć do aktów prawa miejscowego oraz uchwały antysmogowej, które obowiązują na terenie położenia budynku. Zgodnie z przepisami, kominek rekreacyjny nie może być wyposażony w rozprowadzenie ciepła, czyli nie może posiadać płaszcza wodnego ani umożliwiać rozprowadzania ciepłego powietrza do pomieszczeń. Powinien służyć wyłącznie celom rekreacyjnym, bez możliwości efektywnego ogrzania całego domu. Warto zatem dokładnie przemyśleć funkcję kominka i sprawdzić ustawy antysmogowe obowiązujące na danym terenie przed jego instalacją.

„Moje Ciepło” – kwota dofinansowania

Jeśli planujesz skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Moje Ciepło”, pamiętaj, że inwestycja musi pozostać bez zmian przez pięć lat. W ramach programu dofinansowanie przysługuje nie tylko na pompę ciepła, ale również na jej osprzęt oraz bufory. W przypadku powietrznych pomp ciepła, kwota dofinansowania wynosi maksymalnie 7 tysięcy złotych, podczas gdy w przypadku gruntowych pomp ciepła, jest to aż 21 tysięcy złotych. W większości przypadków beneficjenci otrzymują najwyższy próg dofinansowania. Aby złożyć wniosek, należy zarejestrować się i zalogować za pomocą profilu zaufanego na stronie https://gwd.nfosigw.gov.pl/ oraz dodać odpowiednie załączniki.

Tabelka z kwotami dofinansowania w programie „Moje Ciepło”
Pompy ciepła - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 601 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o pompach ciepła